30.12-6.01

Aktualności podatkowe

Przegląd najpopularniejszych artykułów na temat podatków i prowadzenia biznesu

Rozliczenie najmu 2016: Wszystko co trzeba wiedzieć

Każdy podatnik, który zdecydował się na wynajem mieszkania, musi rozliczyć się z fiskusem. To od niego zależy, w jakiej wysokości zapłaci podatek. Do wyboru są dwie formy opodatkowania: ryczałt i skala podatkowa. Formę opodatkowania najmu trzeba wybrać już do 20 stycznia 2017 r. Do 31 stycznia trzeba rozliczyć najem za rok 2016.

Artykuł źródłowy

Nowe mechanizmy rozliczania VAT sprzyjają oszustom?

Wprowadzone w 2015 r. mechanizmy rozliczania podatku VAT dla niektórych rodzajów usług (VAT-MOSS) miały ograniczyć skalę oszustw podatkowych, ale w rzeczywistości dały nieuczciwym podmiotom nowe możliwości prowadzenia przestępczych działań – twierdzą eksperci Business Centre Club.

Artykuł źródłowy

Oszustwo na rejestr. Przedsiębiorcy wciąż dostają podrobione listy

W Polsce funkcjonuje kilka firm, które rozsyłają przedsiębiorcom nakazy zapłaty za wpisanie do rejestrów. Wysyłają je do przedsiębiorców w formie listów i maili. A to jedynie próba wyłudzenia pieniędzy i oszustwa.

Artykuł źródłowy

Czy przy wycofaniu auta z działalności trzeba rozliczyć VAT

Przekazanie firmowego samochodu na cele osobiste nie powoduje obowiązku naliczenia i zapłaty daniny, jeśli przy jego nabyciu przedsiębiorca nie miał prawa do odliczenia podatku od towarów i usług.

Artykuł źródłowy

Ponad 3 mld złotych wstrzymanych zwrotów VAT

Fiskus coraz bardziej zwleka z oddaniem nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Dzięki temu zapobiega wyłudzeniom, ale też poprawia budżetowe statystki i uderza w uczciwe firmy.

Artykuł źródłowy

Fiskus wstrzymuje zwroty VAT. Tak rząd poprawia wynik deficytu

Gwałtownie rośnie wartość wstrzymywanych zwrotów VAT. Między innymi w ten sposób rząd poprawia statystyki i wynik deficytu za 2016 rok.

Artykuł źródłowy

W JPK nie trzeba wykazywać wszystkich pozycji z faktur

W ewidencji prowadzonej od 1 stycznia 2017 r. nie ma potrzeby prezentowania każdej pozycji faktury (sprzedaży i zakupu).

Artykuł źródłowy

Podatki 2017. Zmiany w PKPiR: Nowy dowód księgowy

Z dniem 1 stycznia 2017 r. zmienione zostało rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów z uwagi na konieczność jego dostosowania do obowiązujących od dnia początku tego roku przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W rozporządzeniu rozszerzono katalog dowodów o dokument dotyczący zmniejszenia kosztów lub zwiększenia przychodów o nieprawidłowo dokonaną płatność.

Artykuł źródłowy

Podatki 2017. Nowe zasady dotyczące kwoty wolnej od podatku

Od 1 stycznia 2017 r. znowelizowana została treść art. 27 ust. 1 ustawy o PIT. Progi podatkowe pozostały na niezmienionym poziomie. Zmianie uległa zaś kwota zmniejszająca podatek, przy czym jej wysokość nie jest już stałą wartością, przysługującą każdemu podatnikowi, którego dochody były opodatkowane według skali.

Artykuł źródłowy

Nasi sąsiedzi obniżają podatki. W tych krajach zapłacisz najniższy CIT

Nadużycia podatkowe wśród przedsiębiorców to problem, z którym boryka się niemal każde europejskie państwo. W związku z tym niektóre kraje złagodziły przepisy podatkowe. Na taki ruch zdecydowały się Rumunia, Węgry czy Francja.

Artykuł źródłowy

PIT 2017: Trzeba będzie monitorować zarobki zatrudnionych

PIT Gdy dochód pracownika w 2017 r. przekroczy 85 528 zł, pracodawca powinien od następnego miesiąca przestać potrącać kwotę zmniejszającą podatek – wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP. Choć wydaje się to oczywiste, to jednak nowe przepisy o kwocie zmniejszającej podatek wcale takie nie są. Stąd powstały wątpliwości.

Artykuł źródłowy

Doradca podatkowy: ten przepis łamie zasadę, że “prawo nie działa wstecz”. Ministerstwo Finansów odpiera zarzuty

Z nowym rokiem weszła w życie nowelizacja Ordynacji podatkowej – znalazł się w niej przepis pozwalający Ministerstwu Finansów w określonych okolicznościach uznać indywidualną interpretację podatkową za nieobowiązującą. Eksperci ostrzegają, że łamie zasadę “prawo nie działa wstecz”, podważa zaufanie do państwa. Resort finansów odpiera: obawy są bezpodstawne.

Artykuł źródłowy

Podatki 2017: Jak ustalić status przedsiębiorcy dla JPK?

Ministerstwo Finansów wyjaśnia wątpliwości związane z ustaleniem statusu przedsiębiorcy na potrzeby obowiązku JPK.

Artykuł źródłowy

Rachunkowość 2017. Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości. Nowy limit

Sprawdźmy, które podmioty mają obowiązek stosowania przepisów ustawy o rachunkowości, a tym samym prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2017 roku.

Artykuł źródłowy

Firmom budowlanym grożą zatory płatnicze. Ale rząd uzyska nieoprocentowane “pożyczki” na 8,5 mld zł rocznie

Dotąd podwykonawcy wystawiając faktury z VAT mogły go rozliczać od razu, kompensując sobie ten VAT podatkiem ze swoich faktur zakupowych. Teraz będą mogły odzyskać ten VAT dopiero poprzez jego zwrot od urzędu skarbowego. Wprowadzenie tzw. odwróconego VAT w budownictwie od 1 stycznia spowoduje, że jego odzyskanie potrwa znacznie dłużej. Firmy budowlane mogą mieć problemy z płynnością i grożą im zatory płatnicze. Rząd zaś w ten sposób uzyska darmowe “pożyczki” o wartości nawet 8,5 mld zł rocznie – wynika z raportu firmy doradczej Grant Thornton.

Artykuł źródłowy

Zmiany w podatkach dla małych i średnich firm w 2017 roku

Rok 2017 dla małych i średnich firm przynosi od samego początku istotne zmiany zwłaszcza w zakresie podatków. Jednolity plik kontrolny, obowiązkowe deklaracje elektroniczne, nowa Krajowa Administracja Skarbowa – to te zmiany, które już wchodzą w życie a jest jeszcze szereg innych, planowanych przez rząd.

Artykuł źródłowy

Zmiany w zasadach tworzenia ZFŚS

Próg zatrudnienia dotyczący pracodawców pozabudżetowych ulegnie znaczącemu podwyższeniu – z 20 do 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

Artykuł źródłowy

Kto może skorzystać ze zwolnienia z VAT w 2017 roku?

Zgodnie z nowelą VAT, której założenia już obowiązują, limit zwolnienia podmiotowego dla podatników tej daniny ma zostać podniesiony ze 150 tys. do 200 tys. zł. Jakie warunki należy więc spełnić, by skorzystać ze zwolnienia z VAT w 2017 roku?

Artykuł źródłowy

Limit transakcji gotówkowych, niższy CIT – zmiany w 2017

Od 1 stycznia 2017 r. limit wartości transakcji między przedsiębiorcami wynosi 15 tys. zł (dotychczas 15 tys. euro). Firmy, które płatności powyżej 15 tys. zł będą dokonywać gotówką, a nie przelewem bankowym, nie będą mogły zaliczyć ich do kosztów uzyskania przychodu.

Artykuł źródłowy

Prawo pracy 2017: Nowe zasady wydawania świadectwa pracy

Od 1 stycznia zmieniają się zasady wydawania świadectw pracy oraz zaczyna obowiązywać nowe rozporządzenie ws. świadectw pracy. Od nowego roku w związku z ustaniem zatrudnienia pracodawca, niezależnie od rodzaju umowy o pracę, jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy, jeżeli nie zamierza go zatrudnić w ciągu 7 dni od ustania poprzedniego zatrudnienia.

Artykuł źródłowy
Print Friendly, PDF & Email
2017-01-13T12:19:30+00:00 Categories: Doradztwo podatkowe|

Zostaw komentarz

Zapisz się na Newsletter